הבנקים מעלים ריביות על פיקדונות

כן גם זה קורה בסוף, לאור ביקורת הולכת וגוברת בתקשורת, הבנקים החלו להעלות את הריבית שהם משלמים על יתרות הזכות. אבל כפי שכבר כתבתי, צריך להתמקח ולערוך סקר בנקים היכן וכמה אפשר לקבל בצורה הטובה ביותר.

ככול שהלקוח יוכל להיפרד מהפיקדון לתקופה ארוכה יותר כך התגמול יהיה בהתאם, ניתן להגיע לריבית זכות של כ3 ורבע אחוז לשנה לחוסך שיתחייב על הפקדה לשנתיים. אילו מספרים שניתן היה לחלום עליהם על לא לפני הרבה זמן בעידן הריבית האפסית שהיתה בעשור האחרון.

עליית הריבית על הפיקדונות באה לאור התייקרות ריבית החובה, מי שנזקק להלוואה או משכנתא מרגיש זאת היטב בהתייקרות ההחזרים החודשיים, לצערי בעתיד הקרוב הריבית תמשיך ותעלה אף מעבר ל3 וחצי אחוז של ריבית הפריים הנוכחית.

ללקוחות שמוכנים לקחת סיכון מחושב ברמה סבירה , יש  כיום אפשרות לרכוש איגרות חוב ממשלתיות בשוק ההון  בריבית של כ3% שקלית לכל שנה למשך שלוש שנים בלי התחייבות לסגור את הכסף, או בנוסף , לרכוש איגרות חוב של חברות איכותיות בשוק ההון בריבית שקלית  בשיעור של כ 5.6% לכל שנה למשך כ 4.5 שנים  , וגם במקרה זה ללא התחייבות לתקופת ההחזקה של האיגרת, כלומר אפשר לרכוש ולמכור מתי שנזקקים לכסף, בניגוד לפיקדון בבנק שם מתחייבים לשכוח מהכסף לתקופה של שנתיים.

לאור הרווחיות  הגבוהה וחוסר התחרות בבנקים , התפלאתי לקרוא השבוע  את ההתבטאות של המפקח על הבנקים שאומר כי "הרווחיות של המערכת הבנקאית בארץ לא גבוהה מדי" להרוויח מעל 10% על ההון העצמי בשנה זה סביר? ועל חשבון מי? כלל הלקוחות השבויים שלא זוכים לריבית זכות על פיקדונות העו"ש שלהם? או הלקוחות שנאלצים לבקש מהבנקים  הלוואה בריבית גבוהה מאוד בזמן שהם משלמים ריבית זעומה על היתרות בעו"ש?

הייתי מצפה מהרגולטור לתת את הדעת בצורה מידתית יותר ולטובת הלקוחות.

אני  יכול להביע הזדהות  עם הפקידים בבנק ומנהלי הסניפים שנאלצים לתת שירות שהולך ומתמעט לאור המעבר לשירות דיגיטלי, סגירת סניפים והמשך צמצום כוח אדם בסניפים. הם נדרשים לשירות רב יותר ובהיקף גבוה יותר לאור המשך ההתייעלות שכמובן היא על חשבון השירות ללקוח.

שבת שלום ,שלומי ויזל נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il

.

גילוי נאות

האמור בכתבה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד, אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל משקיע.