הנגיד האמריקאי משנה כיוון ומפיל בחזרה את שווקי ההון בעולם- כיצד פועלים ? !

בשבת האחרונה בנאום קצר וברור, הבהיר נגיד הבנק האמריקאי כי "ישתמש בכלים שעומדים לרשותו בעוצמה, ובדרך שעלולה לגרום לכאב מסוים לכלכלה האמריקאית". במילים פשוטות, הנגיד משנה כיוון ומחליט לגרום להורדת האינפלציה לרמות של 2% לשנה בעזרת נשק הריבית .

הנגיד בוחר להמשיך ולהעלות את שיעור הריבית בצורה חריגה "ככל שיידרש עד להגעה ליציבות מחירים".

הדרך הנוכחית שהנגיד נוקט כדי לטפל בהורדת האינפלציה , מזכירה לי דרך שבחר בה נגיד לשעבר באמריקה –  פול ווקר, אשר העלה את הריבית לרמות יוצאות דופן של עד 20% לשנה ובדרך זו הביא למיתון קשה בכלכלה האמריקאית בין השנים 1980-1982.

אינני חושב שהנגיד הנוכחי יגיע לרמות כל כך  חריגות של שיעורי הריבית, אבל שינוי הטון והכיוון שלו מבשר רעות לעתיד לבוא לכלכלות בעולם.

היות והדרך שמתווה הנגיד על מנת להגיע ליציבות מחירים  היא המשך העלאות ריבית בצורה חדה , אני מניח שההשפעה תהיה על שאר הנגידים בעולם, על כן, כל משקיע צריך להפנים ולכלכל את צעדיו בהתאם, לרכוש רק חברות יציבות ובעלות חוסן שיוכלו לשרוד האטה ואף מיתון מסוים, לרכוש איגרות חוב בריביות גבוהות של חברות בטוחות שאין חשש שלא יעמדו בתשלומי החוב שלהן לציבור המשקיעים, כולל איגרות חוב דולריות, המלצתי להימנע בשלב זה להשקיע בגוש האירו (בגלל חולשת החברות כתוצאה מעלויות אנרגיה גבוהות ביותר).

לכלל ציבור החוסכים והלווים, אני מציע להתנהל בצורה נכונה בהתאם לשינויים הצפויים בתמורות הכסף. לחוסכים שונאי הסיכון , לא להתבייש ולבדוק בכל הבנקים היכן ניתן לקבל ריבית גבוהה יותר על פיקדונות יומיים.

לציבור הלווים ובעלי האשראי , יש לנהוג באחריות תקציבית, ההחזר החודשי הולך להמשיך ולהיות גבוה יותר בגלל המשך העלאות הריבית, לכן יש להיערך מבעוד מועד ולא לחרוג בהוצאות השוטפות במידת האפשר.

ליזמים ובעלי העסקים, יש לקחת בחשבון שהבנק ידרוש בטחונות גבוהים יותר ובנוסף יגבה ריביות הרבה יותר גבוהות עד כדי העמדת היזמות והתוכניות העסקיות  בחוסר כדאיות כלכלי.

שבת שלום ,שלומי ויזל נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il

.

גילוי נאות

האמור בכתבה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד, אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל משקיע.