להקדמת הבחירות אין השפעה על שוק ההון 24.6.22

השבוע החליטה הממשלה בראשות נפתלי בנט להקדים את הבחירות לאור חוסר המשילות.

בעבר הקדמת בחירות או נפילת ממשלה, היו יוצרים אי וודאות וטלטלות בשווקי ההון ,היה פחד מכלכלת בחירות, אי וודאות לגבי אופי הממשלה שתוקם ,וזמן הקמת הממשלה מרגע היודע תוצאות הבחירות. במציאות של היום שכמעט כול שנה או שנתיים הולכים למערכת בחירות חדשה ,ההשפעה היא שולית אם בכלל.

מה שבעיקר משפיע הוא מצב הכלכלה המקומית ובעולם, אינפלציה, ריבית ומלחמות סחר עולמיות בין גושים.

על כן יום לאחר ההודעה על הקדמת הבחירות שוק ההון הגיב בחיוב ועלה, כתגובה לעליות ערב לפני כן בבורסה בניו יורק.

נכון לעכשיו השווקים עדיין לא מצאו שיווי משקל,ולכן התנודות בשווקים נמשכות.

הריבית ממשיכה לעלות בעולם, ובקרוב גם אצלנו, ותהליך זה ממשיך את שינוי יציבות המחירים שהורגלנו להם בעשור האחרון.

עלות הכסף ממשיכה להתייקר, בהלוואות,  במשכנתאות ובמתן הערבויות, אלו הן השפעות שליליות על משקי הבית והעסקים, וכפועל יוצא מכך זה אכן יגרום להאטה בקצב הפעילות והצריכה.

השווקים כבר מקדימים את ההאטה העתידית ומתחילת השנה המדדים בתשואה שלילית דו ספרתית ,ויתרה מכך, שוק איגרות החוב של החברות ושל איגרות החוב הממשלתיות, ספג זעזוע לא קטן כתוצאה משינוי הציפיות של כיוון הריבית והאינפלציה.

את התוצאות של השינויים הללו, נקבל בנתונים החצי שנתיים של קופות הגמל, קרנות ההשתלמות ,ביטוח המנהלים וגם קרנות הפנסיה. כולם יציגו נתונים שליליים מתחילת השנה, מצב שציבור החוסכים שכח שקיים לפעמים בשווקי ההון.

נקודת אור בכל הנתונים הלא משמחים שסקרתי ,מקהלת הנביאים שחוזים "בעיות ,  אינפלציה ,האטה ומיתון וחולשה בשווקי ההון" מתגברת, זה רק סימן מעודד שהשווקים קרובים לנקודת תחתית בשלב הנוכחי.

מאחל לכולם סבלנות ואורך רוח, ולשקול צעדים במנותק מהעיתונות והחדשות היומיות, כל משקיע אמור לקבל החלטה בהתאם לאופיו כמשקיע ובעיקר לאורך הזמן שעומד לרשותו להשקעה בשווקים, ככל שאורך הנשימה והסבלנות גבוהים יותר, כך יגיע התגמול החיובי העתידי.

שבת שלום, שלומי ויזל

נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il

גילוי נאות

האמור בכתבה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד, אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל משקיע