מדור שוק ההון וביטוח פנסיוני

שלום לכולם, שמי שלומי ויזל, הנני  מנהל תיקי השקעות  ובעל רשיון לניהול תיקים לאורך תקופה של  כ30 שנים בשוק ההון  ובנוסף, הנני בעל רשיון של סוכן פנסיוני.

בעבר כתבתי טור שבועי בעיתון כוכב הצפון, בכתבות ניתחתי וסקרתי את אפיקי ההשקעה הקיימים בשוק ההון ומדי פעם התייחסתי  והסברתי מאורעות או משברים בשוק ההון. לאחרונה, לא מעט שואלים אותי  ומבקשים הסברים על אפיקי השקעה בשוק ההון כולל קופות גמל ,קרנות השתלמות וקרנות פנסיה.  ביום שישי האחרון התקשרה אלי מכרה ושאלה לעצתי האם לרכוש קרנות השתלמות של חברת אלטשולר שחם, כי היתה להם שנה רעה והיא חוששת. על כן, אני מוצא לנכון להסביר בכתבות השבועיות שאכתוב ככל הניתן ובצורה פשוטה  על מגוון האפשרויות להשקעה העומדות לרשות בעלי כסף פנוי להשקעות ,על אפיקי ההשקעה, הרכבם, ואיך לקבל החלטה נכונה ככל האפשר לפני השקעה הן במניות ואיגרות חוב, הן בקרנות נאמנות, קופות גמל, קרנות השתלמות קרנות פנסיה וחברות ביטוח, במיוחד בתקופה כל כך ארוכה בה  הריבית  במשק נמוכה עד כדי אפסית על פיקדונות  בבנק.

השבוע אסביר על קרנות ההשתלמות.

קרן השתלמות נועדה  במקור כדי לשמש את העובדים לצורך מימון השתלמויות מקצועיות ולימודים בתחום העיסוק.

כיום היא משמשת בעיקר  כאפיק חסכון לשכירים ועצמאים לטווח קצר עד בינוני (6שנים). בנוסף היא האפיק החיסכון היחידי שמושקע בשוק ההון ונותר פטור ממס רווחי הון בשיעור של   25%,מהרווח הריאלי (הרווח בניכוי עליית מדד המחירים לצרכן )

בתום 6 שנים (ניתן למשוך לאחר 3 שנות וותק בקרן  במקרים הבאים:לתשלומי קורסים , לימוד מקצועי, השתלמות  או סיורים מקצועיים לרבות ועידות בחו"ל) ניתן למשוך את הכסף שהצטבר בקרן ובפטור ממס לכל מטרה.

ההפקדות לקרן נובעות מהפקדת מעביד בשיעור של 7.5% מהשכר של העובד וכן מתשלומי העובד בשיעור של 2.5%,כלומר המעביד מפקיד פי 3 מהפקדת העובד וזוהי הטבה מהותית לרווחת העובד, מה עוד שבתום 6 שנים ניתן למשוך את הכסף שהצטבר לכל מטרה ובפטור ממס רווחי הון. עבור ניהול קרן ההשתלמות משלמים דמי ניהול למנהל הקרן עד שיעור מירבי של 2% לשנה.

תקרת (הסכום המירבי שעליו לא יהיה מס רווחי הון) ההפקדות השנתית שונה בין הפקדות לשכיר,לבין הפקדות לעצמאי,על כך ארחיב ואענה במידת הצורך בכתבה הבאה או במייל האישי שלי.

שבת שלום ,שלומי ויזל נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il

.

גילוי נאות

האמור בכתבה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר,פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד,אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל משקיע.