פנסיית חובה לעובדים עצמאיים

השבוע ניהלתי שיחה עם אחד הלקוחות שעובד כעצמאי, כלומר עוסק מורשה, לא חברה בע"מ, והוא מתחום ההתקנות של בתים חכמים. לשאלתי אם יש לו קרן פנסיה הוא השיב בשלילה ולא היה מודע כלל שיש חובה לעובדים עצמאיים החל משנת 2017 להפריש חלק מהכנסתם לחיסכון פנסיוני.

חשוב לדעת כי עובד עצמאי שלא יפקיד לביטוח פנסיוני יוטל עליו קנס.

בנוסף הסברתי לא מעט את החשיבות של החיסכון הפנסיוני, בצד הביטוחי – ביטוח אובדן כושר עבודה, וכן ביטוח שארים למקרה מוות ,וכמו כן חשיבות החיסכון לאורך זמן על מנת ליצבור סכום גדול ככול האפשר ליום הפרישה של העובד העצמאי.

רוב בעלי המקצוע העצמאים אינם מודעים לחשיבות של הביטוח הפנסיוני,  הם עובדים ומשתמשים בכל כסף פנוי שהם מייצרים מעבודתם לצריכה שוטפת, או פועלים להגדלת תחום הפעילות של העסק העצמאי שלהם. מבחינתם להפריש סכום מסוים מסך ההכנסה לביטוח פנסיוני ,זה חסר חשיבות במיוחד בתקופה של חולשה בפעילות.

אני מוצא לנכון להסביר את שיעורי ההפקדה המינימאליים שעל כל עצמאי להפריש לביטוח פנסיוני, וכמובן רצוי כמה שיותר, מה עוד שמס הכנסה מחזיר לנו חלק ניכר מההפקדות בהטבות מס.

הבסיס להפקדה הנדרשת על פי חוק לעצמאים הוא השכר הממוצע במשק, כיום  10551 ₪.ההפקדה מתחלקת לשני חלקים כדלקמן:

עובד עצמאי נדרש להפקיד עבור חלק מההכנסה של העסק שלו  סך של 4.45% על חצי מהשכר הממוצע במשק, אם נתרגם למספרים  : ניקח את השכר הממוצע במשק ונחלק אותו לשניים = 5275.50.את הסכום הזה נכפיל ב4.45% =235 ש"ח

והחלק השני , החצי הנוסף של השכר הממוצע במשק כפול 12.55%,ובתרגום למספרים 5275.50 כפול 12.55% שווה 662 ₪.

אם נחשב את שני החלקים ( 235+662)  נגלה כי החובה המינימלית של ההפקדה לעצמאי הינה כ897 ₪ בלבד. סכום נמוך מאוד שלא כדאי לקבל קנס עבורו בגלל אי הפקדה לביטוח פנסיוני.

שבת שלום ,שלומי ויזל נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il

.

גילוי נאות

האמור בכתבה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד, אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל משקיע.