שוק ההון תמונת מצב תחילת אפריל 2022

הבורסות בעולם התרגלו לעימות הצבאי בין רוסיה לאוקראינה, למעט תגובה ראשונית שלילית בתחילת העימות, אין עצבנות ותנודות חריפות בשווקים. בשוק ההון הישראלי גם המצב הביטחוני לא משפיע לשלילה על הבורסה המקומית ,ומתחילת  חודש מרץ, מדד המניות תל אביב 125 (מדד המורכב  מ125 מניות הסחירות ביותר) עלה בשיעור של  2.05%,ותיקן ירידות קודמות שהיו. יחד עם זאת, מתחילת השנה הנוכחית ,עלה המדד ב1.97% (נכון ליום א 3.4.22).אין ספק שכפי שכתבתי במדורים הקודמים הרווחים שהושגו בשנת 2021 היו חריגים לטובה ,להזכירכם מדד 125 עלה בשנת 2021 בשיעור מצטבר של 31.15%.

בשוק המניות המקומי, המרוויחות הגדולות ביותר מתחילת השנה האזרחית הנוכחית, אלו הן מניות הגז שעלו בשיעור של עד 50%,החריגה מכולן קבוצת דלק עלתה בקירוב ל 80% עד כה, מי זוכר שלפני למעלה משנה קבוצת דלק של  יצחק תשובה עמדה לפשוט רגל.

בעולם הביצועים חלשים יותר, אם נבחן את הביצועים של  המדדים באמריקה, נגלה כי בחודש מרץ מדד מניות הטכנולוגיה הנאסדק, עלה אומנם בשיעור מצטבר  של 4.26% (מהתחתית של חודש מרץ המדד עלה  בשיעור דו ספרתי),אולם מתחילת השנה הוא עדיין מצביע על ירידה של 9.08%. גם מדדים אחרים באמריקה עדיין בתשואה שלילית מתחילת השנה ,כך גם באירופה ובמזרח הרחוק.

מה שבינתיים משפיע לשלילה במידה רבה יותר מאשר העימות בין רוסיה לאוקראינה, על מדדי המניות, הוא התגברות הסיכון לאינפלציה (עליה מתמשכת במדדי המחירים לצרכן)בארץ ובעולם. לאחר למעלה מעשור שחלף, בו התרגלנו ליציבות מחירים וריבית נמוכה מאוד, השתנה הכיוון לשלילה מבחינת יוקר המחייה.

כדי לעצור במידת מה את התייקרות המחירים הבלתי פוסקת, משתמשים בנשק הריבית, כלומר מעלים את שיעור הריבית ומייקרים את מחיר הכסף, בתקווה לעצור/להאט את קצב עליית המחירים.

נכון לעכשיו אין צפי לעלייה משמעותית בריבית בארץ ובעולם, נקווה ששיעור וקצב התייקרות מדדי המחירים לצרכן יאטו ואף יעצרו ולא יגרמו להמשך ייקור הריביות בעולם.

על כן, בתקופה זו יש לבחור בקפידה את הענפים והמניות שלא ינזקו הן מעליית ריבית והן מקצב עלייה מואץ של מדדי מחירים, יש חברות וענפים מסוימים, שלא נפגעים מהשינוי לרעה במדדי המחירים לצרכן, זאת מכיוון שהם יכולים לגלגל את העלויות על הצרכן שקונה את המוצרים שלהם בכל מצב.

שבת שלום ,שלומי ויזל

נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il

גילוי נאות האמור בכתבה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד, אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל משקיע