מניות הבנקים האנרגיה ושאר השוק

 כמעט בכול מצב נתון הבנקים מרוויחים והרבה מאוד. הבנקים הם למעשה מתווכים פיננסיים, הם משתמשים במקורות (פיקדונות ,חסכונות לקוחות והתחייבויות שלקחו באמצעות איגרות חוב) שעומדים לרשותם למתן אשראי ללקוחות פרטיים, חברות ,ולגופים גדולים במשק.

 עיקר הרווח שלהם הוא מהמרווח בין הריבית שהם משלמים עבור הפיקדונות לציבור החוסכים , לבין הריבית שהם גובים מהלקוחות שמבקשים מהם  אשראי בנקאי. פערי הריבית להלן מרווחי האשראי, נקבעים בהתאם לדירוג וחוסן הלקוח, ככול שההלוואה בסיכון גבוה יותר, הריבית שהבנקים ידרשו ממבקש האשראי תהייה בשיעור גבוה יותר.

לדוגמא, הבנק היום משלם ריבית יומית או שבועית בסביבות 2% לשנה, מנגד מבקש אשראי שאין לו מספיק בטחונות (תכניות חיסכון נכסים לשעבוד), יידרש להביא ערבים(אנשים בעלי נכסים המתחייבים לתשלום החוב במקרה שהלקוח לא יחזיר את האשראי) לשם הבטחת תשלום החוב ולשלם ריבית שיכולה להגיע עד פי 5 ויותר  מהריבית שהם משלמים עבור הפיקדונות שמופקדים בבנק.

בנוסף, הם כל הזמן מתייעלים, כלומר מורידים שירות ללקוחות, ואז מצמצמים סניפים מוכרים את הנכסים (מבנה הסניף) וכמובן מפטרים עובדים מהמערכת שעלותם גבוהה. כך יוצא שהלקוח  שמעוניין בשירות בנקאי מתרגל לשירות דיגיטלי ולא זוכה לפגוש בנקאי במקרה הטוב, או מי שמתקשה בשירותים החדשניים לא מקבל שירות כלל.

נדיר היום ליצור קשר עם בנקאי אישי, הכול באמצעות מערכות ממוחשבות ,השארת הודעות והמתנה לקבלת שירות לא באופן מידי.

כך יוצא שהבנקים מרוויחים על ההון העצמי שלהם בין 13% ועד 20% לשנה אלו הם שיעורי רווח מופרזים על עסק הנחשב שמרני ביותר.

כתבתי בתחילת המאמר כמעט, ובכן במקרה קיצון  של מיתון ומחנק אשראי, עסקים ופרטיים יקלעו לקשיים ועל כן יתקשו להחזיר את ההלוואות שלהם, במקרים נדירים אלה יהיו לבנקים חובות מסופקים שאותם יתקשו לגבות ואלה יגרמו להם לפגיעה בשורת הרווח  המופרז ממילא.

שנת 2022 מסתמנת כשנת הבנקים וחברות האנרגיה  בשלב זה, לאחרונה הצטרפה למניות המובילות גם מניית טבע החבוטה שעלתה בשיעור של 50% בחודש האחרון, בעקבות סימני פשרה לתביעות הענק שהוגשו כנגדה בפרשיות משככי הכאבים.

שבת שלום ,שלומי ויזל נייד 0507295785 מייל vizel58@zahav.net.il

.

גילוי נאות

האמור בכתבה זו אינו מתיימר להכיל את כל המידע הדרוש למשקיע זה או אחר, פעילות המסחר בשוק ההון הינה פעילות הטומנת בחובה סיכון ואינה מתאימה לכל אחד, אין לראות בכתוב במדור זה כהמלצה לרכישה או מכירה או ביצוע השקעות או עסקאות כלשהן או כתחליף לייעוץ השקעות או שיווק השקעות המתחשב בנתונים ובצרכים של כל משקיע.